Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 799 030 205

Obrót detaliczny produktami leczniczymi a ich stosowanie przez lekarza weterynarii

Agnieszka Łyp-Chmielewska29 grudnia 20203 komentarze

Każdy lekarz weterynarii przynajmniej raz powinien przeczytać ustawę Prawo Farmaceutyczne. Zapytacie dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – ustawa ta reguluje zasady obrotu detalicznego produktami leczniczymi.

Obrót detaliczny produktami leczniczymi a ich stosowanie przez lekarza weterynarii

Produkt leczniczy weterynaryjny

Ustawa prawo farmaceutyczne wprowadza definicję weterynaryjnego produktu leczniczego:

produktem leczniczym weterynaryjnym – jest produkt leczniczy stosowany wyłącznie u zwierząt

Ustawa prawo farmaceutyczne wprowadza również definicję samego produktu leczniczego:

produktem leczniczym jest substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne

Obrót detaliczny produktem leczniczym

Ustawa prawo farmaceutyczne reguluje zasady obrotu detalicznego produktem leczniczym weterynaryjnym.

Zastanowić się jednak trzeba kiedy lekarz weterynarii dokonuje obrotu detalicznego a kiedy dochodzi wyłącznie do zastosowania leku.

Jak wynika z omawianej ustawy obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi może odbywać się wyłącznie w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

O powyższym fakcie świadczy art. 68 ustawy:

2. Obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi zakupionymi w hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych weterynaryjnych może być prowadzony wyłącznie w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt, z zastrzeżeniem przepisu art. 71 ust. 1a.

2a. Odpowiedzialnym za obrót, o którym mowa w ust. 2, jest kierownik zakładu leczniczego dla zwierząt lub lekarz weterynarii przez niego wyznaczony.

>>> Czy możesz zakopać zwłoki swojego psa lub kota w ogrodzie? Przeczytaj w artykule: Postępowanie ze zwłokami zwierząt towarzyszących – aspekty prawne

Najistotniejszą kwestią ww. przepisu jest zdefiniowanie czym w ogóle jest obrót detaliczny.

Omawiana ustawa nie wprowadza definicji obrotu detalicznego.

Wprowadza ona jednak definicję obrotu hurtowego.

Stąd zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego obrotem detalicznym produktami leczniczymi będzie każdy inny aniżeli hurtowy.

Jak to przetłumaczyć z języka prawniczego?

Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie:

Lekarz weterynarii dokonywać będzie obrotu detalicznego produktami leczniczymi jeśli wraz z usługą weterynaryjną wyda leki właścicielowi pacjenta – w szczególności jeśli to będą leki z przepisu lekarza weterynarii (wykaz leków Rp uregulowany jest w rozporządzeniu).

Tym samym wskazać można, iż obrót detaliczny produktami leczniczymi to zaopatrywanie społeczeństwa w leki. Reasumując obrót detaliczny to ich sprzedaż, wydanie wraz z pacjentem w trakcie wizyty.

>>> Czy recepty weterynaryjne na środki psychoaktywne powinny być w formie papierowej czy elektronicznej?

Obowiązki lekarza weterynarii w związku z obrotem detalicznym produktami leczniczymi

Ustawa nakłada na lekarza weterynarii dokonującego obrotu produktami leczniczymi (wyłącznie w ramach zakładu leczniczego) szereg obowiązków.

1. Lekarz weterynarii świadczący usługi lekarsko-weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt jest obowiązany do:

1) prowadzenia dokumentacji w odniesieniu do każdej transakcji dotyczącej produktów leczniczych weterynaryjnych wydawanych na receptę w postaci:

a) dokumentacji obrotu detalicznego,

b) dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej w sposób określony przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2018 r. poz. 1967 oraz z 2020 r. poz. 148 i 285);

Obrót lekami a stosowanie leków przez lekarza weterynarii

Co bardzo ważne rozróżnić należy stosowanie leków od obrotu detalicznego.

Ustawa wprost wskazuje, że lekarz weterynarii w celu ratowania życia lub zdrowia zwierząt, a w szczególności ograniczenia cierpienia zwierząt, stosuje produkty lecznicze.

Jak wynika z tego przepisu lekarz weterynarii, który podaje samodzielnie leki nie dokonuje obrotu detalicznego a wyłącznie ich stosowania.

Dlaczego ta różnica jest tak istotna?

Ponieważ ustawa wskazuje, że wyłącznie obrót detaliczny lekami musi odbywać się w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt, a nie ich stosowanie.

Oznacza to, że lekarz weterynarii, który samodzielnie podaje lek nie dokonuje obrotu detalicznego a wyłącznie lek stosuje.

>>> Przeczytaj o Stanowisku Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej w sprawie nazewnictwa zakładów leczniczych dla zwierząt: Nazwa Zakładu Leczniczego dla Zwierząt w świetle prawa

Należy jednak postawić pytanie, czy hurtownia farmaceutyczna zdecyduje się na sprzedaż produktów leczniczych lekarzowi weterynarii na własny użytek – czyli z oświadczeniem iż nie będzie dokonywał obrotu detalicznego a wyłącznie leki stosował.

O zakładach leczniczych możecie poczytać – Formy prowadzenia praktyki weterynaryjnej w pigułce.

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Zdjęcie Myriam Zilles pochodzi z Unsplash

***

Zmiany przy wystawianiu paszportów dla zwierząt towarzyszących od 1 grudnia 2022 r.

11 października 2022 roku Krajowa Rada Lekarsko Weterynaryjna podjęła uchwały, które zmieniają dotychczasowe zasady wystawiania paszportów:

  • uchwała nr 28/2022/VIII
  • uchwała nr 29/2022/VIII

Pełna treść uchwał oraz teksty jednolite i zmiany dostępna jest pod linkiem [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jarosław Wilk 18 stycznia, 2021 o 14:39

Super wpis, bardzo wartościowy, pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 18 stycznia, 2021 o 15:11

Dzień dobry Panie Jarosławie,

bardzo dziękuje za tak miły komentarz 🙂
Serdecznie zapraszam na moje szkolenie dla lek wet.

Odpowiedz

Ewa 24 czerwca, 2023 o 18:35

Na temat obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi jest dużo artykułów. Nie ma natomiast żadnych na temat przepisów dotyczących ewidencji leków zakupionych w aptece, przeznaczonych dla ludzi, a stosowanych u zwierząt.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: