Zasady wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących przez lekarzy weterynarii.
W dniu wczorajszym opublikowano rozporządzenie Ministra Rolnictwa w przedmiocie podniesienia stawek cenowych za wyrobienie paszportu przez lekarzy weterynarii o prawie 90%. Po zamieszczeniu tej informacji na mediach społecznościowych zauważyłam, że wiele osób nie posiada wiedzy, że cena za wyrobienia paszportu przez uprawnionego lekarza weterynarii nie jest ustalana przez niego i jego zakład leczniczy dla zwierząt a jest odgórnie narzucona.
Stąd postanowiłam opisać na blogu zasady wystawiania paszportu dla zwierząt towarzyszących — paszport zwierzęcia towarzyszącego wydawany przez lekarza weterynarii jest jedynym dokumentem uprawniającym psa lub kota do podróży poza granice.
Paszport kota — podstawa prawna
Paszport zwierzęcia towarzyszącego (jakim w rozumieniu przepisów unijnych jest pies i kot) stanowi dokument unijny wydawany zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych.
Jest to jedyny dokument unijny, jaki umożliwia psu lub kotu przemieszczanie się niehandlowe po terenie UE.
Należy pamiętać, że nie każdy lekarz weterynarii może wystawiać paszport dla zwierzęcia towarzyszącego — paszport wydawać mogą wyłącznie lekarze uprawnieni do wystawiania paszportów — a to wpisani na odpowiednią listę (zgodnie z uchwałą nr 47/2015/VI z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie prowadzenia przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne rejestru lekarzy weterynarii uprawnionych do wydawania paszportów oraz pobierania próbek w celu określenia miana przeciwciał).
Wydanie paszportu zwierzęciu towarzyszącemu jest odpłatne — jednak to nie sam lekarz weterynarii decyduje o kosztach wystawienia paszportu a stosowne rozporządzenie Ministra Wsi, które tę stawkę ustala. Od 5 grudnia 2024 r. należna kwota będzie wynosiła 190 zł.
Zasady wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących
Zbiór zasad związanych z wydawaniem paszportów dla zwierząt domowych szeroko opisany jest w dokumencie wydanym przez organy weterynaryjne, a to — „Dobra praktyka wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących przez uprawnionych lekarzy weterynarii”.
Postaram się streścić najważniejsze treści dla opiekunów co do zasad wystawiania paszportów:
- pies lub kot, któremu ma zostać wydany paszport, musi posiadać wszczepiony CHIP (jeśli go nie posiada, lekarz weterynarii zobowiązany jest do oznakowania zwierzęcia),
- lekarz weterynarii zobowiązany jest do przeprowadzenia badania klinicznego i sporządzenia z tego dokumentacji weterynaryjnej,
- lekarz weterynarii do paszportu może wprowadzić tylko te dane z czynności, które dokonał osobiście (w szczególności odnosi się to do szczepień na wściekliznę),
- w paszporcie należy wpisać dane opiekuna — z tym że lekarz weterynarii nie ma obowiązku weryfikowania czy jest to właściciel zwierzęcia, czy też nie (powinien mieć możliwość proszenia np. o umowę sprzedaży czy inny dokument),
- lekarz weterynarii wprowadza dane do WETSystems jeszcze przed wydaniem paszportu opiekunowi,
- każde zwierzę towarzyszące może mieć wyłącznie jeden paszport — stąd szczegółowo są opisane procedury związane z wydaniem kolejnego paszportu lub unieważnieniem wcześniejszego.
Zasady wystawiania paszportów dla zwierząt — podsumowanie
Wystawienie przez lekarza weterynarii paszportu dla naszego psa czy kota jest procedurą bardzo formalistyczną — ustaloną w szczególności przez prawo unijne.
Z doświadczenia wiem, że opiekunowie często denerwują się na lekarzy weterynarii w związku z działaniami co do paszportów — jednak jak już teraz widzicie — nie jest to bezpodstawne, ponieważ uprawnionemu lekarzowi grozi sporo konsekwencji za brak staranności.
A na koniec anegdotka:
Na jednych z zajęć sportowych w szatni rozmowa dwóch koleżanek — jedna mówi do drugiej: – „Wiesz, wyjeżdżam z kotem na wakacje i musiałam mu wyrobić paszport”, na co druga odpowiada – „Paszport dla kota? A co w nim jest?”, pierwsza jej mówi – „Dane kota, szczepienia i inne informacje” – na co koleżanka numer 2 – „Mhm… ja to jestem ciekawa, jak się robi kotu zdjęcie do paszportu, czy są takie same wymogi jak przy ludziach co do profilu, itp.”
Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat
Zdjęcie Thomas George pochodzi z Unsplash
***
Nazwa Zakładu Leczniczego dla Zwierząt w świetle prawa
Kiedy w piątek rano siedzisz sobie w Kancelarii, popijasz gorącą herbatkę i widzisz na mediach społecznościowych nowe stanowisko Prezydium Krajowej Rady Lekarsko Weterynaryjne, to wiesz, że będzie temat do wpisu na blog weterynaryjny🙂
Wam w sekrecie powiem, że część postów edukacyjnych z prawa weterynaryjnego nie pojawia się na blogu a tylko na moich mediach społecznościowych np. >>TUTAJ [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }