Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 799 030 205

Uprawnienia technika weterynarii

Agnieszka Łyp-Chmielewska21 października 20206 komentarzy

Bardzo często w swojej pracy spotykam się z pytaniem – ale Pani Mecenas mnie w gabinecie weterynaryjnym przyjmował technik weterynarii, czy tak można?

Również wielu techników weterynarii zwraca się do mnie z zapytaniami odnośnie zakresu ich uprawnień.

W wielu przychodniach czy gabinetach na stałe pracuje wielu techników weterynarii, są ich częścią oraz bardzo ważnymi członkami zespołu.

Dlatego też postanowiłam poruszyć tematykę na blogu. Od dziś powstaje również specjalna zakładka – technik weterynarii – w której będę publikować materiały dotyczące właśnie zagadnień istotnych dla techników weterynarii. 

Niech dzisiejszy wpis otworzy cały nowy cykl wpisów 🙂 To do dzieła 🙂

Uprawnienia technika weterynarii

Uprawnienia technika weterynarii – podstawa prawna

Kwestia związana z uprawnieniami technika weterynarii, a więc w zakresie tego jakie czynności może wykonywać uregulowana została w ustawie o zakładach leczniczych dla zwierząt.

W art. 3 tejże ustawy ustawodawca określił zakres uprawnień osób posiadających tytuł technika weterynarii.

Art. 3. 1. W zakładzie leczniczym dla zwierząt osoba, która posiada tytuł technika weterynarii, może wykonywać, z zastrzeżeniem ust. 2, następujące czynności z zakresu świadczonych w nim usług weterynaryjnych:

1) pobieranie prób do badań laboratoryjnych;

2) czynności pomocnicze przy wykonywaniu sekcji zwłok zwierzęcych;

3) udzielanie pierwszej pomocy w przypadkach:

a) niedyspozycji żołądkowo-jelitowych o przebiegu ostrym z zagrożeniem życia zwierzęcia,
b) zadławienia,
c) zranienia lub złamania,
d) porodu niewymagającego cięcia płodu lub zabiegu chirurgicznego;

4) wykonywanie badań klinicznych w zakresie niezbędnym do udzielenia pierwszej pomocy;

5) podawanie leków przepisanych przez lekarza weterynarii lub dostępnych bez recepty;

6) asystowanie przy zabiegach chirurgicznych;

7) opieka nad zwierzętami leczonymi w warunkach ambulatoryjnych i stacjonarnych;

8) wykonywanie zabiegów sanitarnohigieniczych i fizykoterapeutycznych.

2. Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 6 i 7, są wykonywane pod nadzorem lekarza weterynarii.

>>> Dlaczego farmaceuci powinni realizować papierowe recepty weterynaryjne? Przeczytaj wpis: Recepty weterynaryjne na środki psychoaktywne nadal w formie papierowej czyli zmiany prawne po 2 listopada 2023 r.

Wyróżniłam czynności, które muszą być wykonywane pod nadzorem lekarza weterynarii.

W kolejnych wpisach będziemy omawiać sytuację prawną techników weterynarii oraz zakres świadczonych przez nich usług.

Już teraz zapraszam do lektury wpisu – Formy prowadzenia praktyki weterynaryjnej w pigułce oraz Tajemnica lekarska w magazynie Weterynaria w Praktyce.

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Zdjęcie Karsten Winegeart pochodzi z Unsplash

***

Nazwa Zakładu Leczniczego dla Zwierząt w świetle prawa

Kiedy w piątek rano siedzisz sobie w Kancelarii popijasz gorącą herbatkę i widzisz na mediach społecznościowych nowe stanowisko Prezydium Krajowej Rady Lekarsko Weterynaryjne to wiesz, że będzie temat do wpisu na blog weterynaryjny 🙂

Wam w sekrecie powiem, że część postów edukacyjnych z prawa weterynaryjnego nie pojawia się na blogu a tylko na moich mediach społecznościowych [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marysia 12 lutego, 2021 o 12:02

kiedy będzie kolejny wpis o tym co może technik weterynarii? 🙂

Odpowiedz

Monika 8 listopada, 2021 o 22:39

Witam. Czekamy na kolejny wpis o pracy techników…… Ważny temat.

Odpowiedz

Patrycja 4 lutego, 2023 o 19:05

Czy na dyżurze nocnym w lecznicy 24h może być tylko i wyłącznie technik czy jednak powinien być lekarz? I czy w stanie prawie agonalnym technik może sam wbijać się nieumiejętnie w żyły i podawać błędnie kroplówkę ??

Odpowiedz

Krzysztof 1 maja, 2023 o 12:06

A jak to jest ze sztuczną inseminacją, zgodnie z Art 34 ustawy o organizacji i rozrodzie zwierząt osoba dokonująca taką operację, nie musi być nawet technikiem weterynarii, wystarczy że zda egzamin z zakresu sztucznego unasiennienia danego gatunku zwierząt + przejdzie przez zajęcia pratczne. A co najlepsze to można o takie szkolenie wystąpić do ministerstwa, czyli wychodzi na to, że nawet hodowca może…

Odpowiedz

Marian 6 maja, 2023 o 11:11

Jestem emerytowanym technikiem weterynarii niepraktykującym . Posiadam kotka i psa . Czy mam prawo,które dawno temu miałem wypisywania recepty na leki jak dawniej np. antybiotyki iinne oprócz tych ktore sa wymienione w ustawie dla swoich zwierząt np ad usum vet.

Odpowiedz

Ewelina 9 sierpnia, 2023 o 15:50

Prowadzimy gabinet weterynaryjny i zatrudniamy techników. Czy sformuowanie „pod nadzorem lekarza weterynarii” oznacza że podawanie leków odbywa się w jego obecności? Pytam, bo są sytuacje kiedy lekarza nie ma fizycznie w gabinecie a pacjent ma zadane leczenie przychodzi na wizyte w celu podania leku. Czy w przypadku szczepień profilaktycznych, które mają opis Rp. technik bez obecności lekarza może zaszczepić pacjenta.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: