Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 799 030 205

Formy prowadzenia praktyki weterynaryjnej w pigułce

Agnieszka Łyp-Chmielewska31 maja 20204 komentarze

Pierwszy wpis na bloga w mojej ocenie powinien być poświęcony formom prawnym prowadzenia praktyki weterynaryjnej.

Zakłady lecznicze dla zwierząt w oparciu o przepisy ustawy

Ustawa o zakładach leczniczych dla zwierząt w art.  definiuje czym jest zakład leczniczy w rozumieniu przepisów prawa:

 Zakład leczniczy dla zwierząt jest placówką ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt utworzoną w celu świadczenia usług z zakresu medycyny weterynaryjnej, zwanych dalej „usługami weterynaryjnymi”, z zastrzeżeniem art. 4 ust. 3, wyposażoną w środki majątkowe, a w szczególności w pomieszczenia, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług.

Ustawa wprowadza również rozróżnienie na następujące placówki:

  1. gabinet weterynaryjny,
  2. przychodnia weterynaryjna,
  3. lecznica weterynaryjna,
  4. klinika weterynaryjna,
  5. weterynaryjne laboratorium diagnostyczne.

Każda z powyższych placówek powinna spełniać inne kryteria określone w ustawie oraz szczegółowo w poszczególnych rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczących ww. placówek. Kwestie spełniania poszczególnych wymagań będziemy omawiać w odrębnych wpisach. Ten wpis poświęcić chce prawu powszechnemu, a więc formie prowadzenia działalność z wyłączeniem aspektów prawa weterynaryjnego.

Formy prawne prowadzenia działalność gospodarczej

Praktyka weterynaryjna jest jedną z reglamentowanych działalności gospodarczych. Przez działalność reglamentowaną rozumiem działalność gospodarczą, której nie może wykonywać każdy a wyłącznie osoba spełniająca określone kryteria. Praktykę weterynaryjną może prowadzić wyłącznie osoba która uzyskała tytuł lekarza weterynarii i zgodnie z ustawą o lekarzach weterynarii została wpisana do ewidencji, która poświadcza uzyskane przez nią kwalifikacje zawodowe.

Jak wynika z przywołanej już powyżej ustawy zakładem leczniczym dla zwierząt (w każdej z form) kierować musi lekarz weterynarii.

To w jakiej formie określonej przez ustawę o zakładach leczniczych dla zwierząt będziemy prowadzić działalność zależy już od naszych możliwości. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić nad wyborem formy prawnej.

Działalność gospodarczą (którą jest również świadczenie usług weterynaryjnych) prowadzić możemy w następujących formach:

  • jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • spółki cywilnej,
  • spółki osobowej określonej w kodeksie spółek handlowych – spółka jawna, komandytowa, partnerska.
  • spółek kapitałowych – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółki komandytowej, której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przepisy ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt oraz rozporządzenia Ministra nie nakazują prowadzenia działalności weterynaryjnej w określonej formie. Tym samym to do osoby rozpoczynającej działalność zależy wybór w jakiej formie prawnej będzie ją prowadzić.

Poszczególne formy prowadzenia działalności gospodarczej będą omawiane w kolejnych wpisach.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Zatorska 31 maja, 2020 o 15:15

Pani Mecenas, cieszę się, że w końcu powstał profesjonalny blog o prawie dla weterynarzy. Czekałam aż taki blog się pojawi i oto jest. Świetnie! Będę tutaj zaglądać. Trzymam kciuki, to widzę, że właśnie blog zaczął swoją historię. Powodzenia!

A Zatorska

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 31 maja, 2020 o 18:25

Dziękuję Pani Aniu za miłe słowa!!!! Dzięki takim komentarzom wiem że muszę starać się jeszcze bardziej i jeszcze więcej pracować 🙂
Zachęcam do subskrypcji bloga i regularnego śledzenia wpisów 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

MagTom 31 maja, 2020 o 16:39

Przychylam się do życzeń pani Anny! Powodzenia, Pani Mecenas!
Magda

Odpowiedz

Agnieszka Łyp-Chmielewska 31 maja, 2020 o 18:27

Dzień dobry Pani Magdo,

Bardzo dziękuję za komentarz 🙂
Takie komentarze sprawiają że wiem że muszę jeszcze więcej pracować dla państwa 🙂
Dziękuję za motywację zachęcam do śledzenia i subskrypcji bloga – regularnie będą się pojawiać nowe wpisy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: