Pierwszy wpis na bloga w mojej ocenie powinien być poświęcony formom prawnym prowadzenia praktyki weterynaryjnej.
Zakłady lecznicze dla zwierząt w oparciu o przepisy ustawy
Ustawa o zakładach leczniczych dla zwierząt w art. definiuje czym jest zakład leczniczy w rozumieniu przepisów prawa:
Zakład leczniczy dla zwierząt jest placówką ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt utworzoną w celu świadczenia usług z zakresu medycyny weterynaryjnej, zwanych dalej „usługami weterynaryjnymi”, z zastrzeżeniem art. 4 ust. 3, wyposażoną w środki majątkowe, a w szczególności w pomieszczenia, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług.
Ustawa wprowadza również rozróżnienie na następujące placówki:
- gabinet weterynaryjny,
- przychodnia weterynaryjna,
- lecznica weterynaryjna,
- klinika weterynaryjna,
- weterynaryjne laboratorium diagnostyczne.
Każda z powyższych placówek powinna spełniać inne kryteria określone w ustawie oraz szczegółowo w poszczególnych rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczących ww. placówek. Kwestie spełniania poszczególnych wymagań będziemy omawiać w odrębnych wpisach. Ten wpis poświęcić chce prawu powszechnemu, a więc formie prowadzenia działalność z wyłączeniem aspektów prawa weterynaryjnego.
Formy prawne prowadzenia działalność gospodarczej
Praktyka weterynaryjna jest jedną z reglamentowanych działalności gospodarczych. Przez działalność reglamentowaną rozumiem działalność gospodarczą, której nie może wykonywać każdy a wyłącznie osoba spełniająca określone kryteria. Praktykę weterynaryjną może prowadzić wyłącznie osoba która uzyskała tytuł lekarza weterynarii i zgodnie z ustawą o lekarzach weterynarii została wpisana do ewidencji, która poświadcza uzyskane przez nią kwalifikacje zawodowe.
Jak wynika z przywołanej już powyżej ustawy zakładem leczniczym dla zwierząt (w każdej z form) kierować musi lekarz weterynarii.
To w jakiej formie określonej przez ustawę o zakładach leczniczych dla zwierząt będziemy prowadzić działalność zależy już od naszych możliwości. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić nad wyborem formy prawnej.
Działalność gospodarczą (którą jest również świadczenie usług weterynaryjnych) prowadzić możemy w następujących formach:
- jednoosobowej działalności gospodarczej,
- spółki cywilnej,
- spółki osobowej określonej w kodeksie spółek handlowych – spółka jawna, komandytowa, partnerska.
- spółek kapitałowych – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółki komandytowej, której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Przepisy ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt oraz rozporządzenia Ministra nie nakazują prowadzenia działalności weterynaryjnej w określonej formie. Tym samym to do osoby rozpoczynającej działalność zależy wybór w jakiej formie prawnej będzie ją prowadzić.
Poszczególne formy prowadzenia działalności gospodarczej będą omawiane w kolejnych wpisach.
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Mecenas, cieszę się, że w końcu powstał profesjonalny blog o prawie dla weterynarzy. Czekałam aż taki blog się pojawi i oto jest. Świetnie! Będę tutaj zaglądać. Trzymam kciuki, to widzę, że właśnie blog zaczął swoją historię. Powodzenia!
A Zatorska
Dziękuję Pani Aniu za miłe słowa!!!! Dzięki takim komentarzom wiem że muszę starać się jeszcze bardziej i jeszcze więcej pracować 🙂
Zachęcam do subskrypcji bloga i regularnego śledzenia wpisów 🙂
Pozdrawiam
Przychylam się do życzeń pani Anny! Powodzenia, Pani Mecenas!
Magda
Dzień dobry Pani Magdo,
Bardzo dziękuję za komentarz 🙂
Takie komentarze sprawiają że wiem że muszę jeszcze więcej pracować dla państwa 🙂
Dziękuję za motywację zachęcam do śledzenia i subskrypcji bloga – regularnie będą się pojawiać nowe wpisy.
Pozdrawiam