Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 799 030 205

Powtarzające się świadczenia niepieniężne w klinice weterynaryjnej

Błażej Sarzalski24 maja 2023Komentarze (0)

Jeżeli prowadzisz klinikę weterynaryjną w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo zastanawiasz się nad zmianą formy prowadzonej działalności gospodarczej to ten artykuł może pomóc Ci nie tylko w zoptymalizowaniu swojej praktyki pod kątem podatków i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ale także nakierować na wybór nowej formy działalności gospodarczej dla swojej praktyki.

Powtarzające się świadczenia niepieniężne w klinice weterynaryjnej

Powtarzające się świadczenia niepieniężne w klinice weterynaryjnej

Instytucja prawna powtarzających się świadczeń niepieniężnych właściwa jest wyłącznie dla spółek kapitałowych, czyli dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz dla spółki akcyjnej. Ponieważ jednak niewiele praktyk lekarzy weterynarii prowadzonych jest w formie tej drugiej, to w niniejszym wpisie skupimy się wyłącznie na opisie tej instytucji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jednakże jeżeli jeszcze nie prowadzisz spółki z o.o. także zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu, ponieważ ze względu na Nowy Ład i wprowadzoną nim składkę zdrowotną w swojej praktyce lekarza weterynarii płacisz co najmniej 24,2% podatek dochodowy (obliczony jako suma podatku liniowego oraz składki zdrowotnej).

Świadczenia niepieniężne wspólników spółki z o.o. pozwalają na korzystne opodatkowanie dochodu w kwocie do 120.000 złotych realną stawką podatkową 9% dla każdego ze wspólników spółki.

Czym są powtarzające się świadczenia niepieniężne w spółce z o.o.?

Powtarzające się świadczenia niepieniężne stanowią formę zobowiązania wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do realizacji na rzecz tej spółki pewnych powtarzalnych usług lub dostaw towarów.

W praktyce weterynaryjnej takimi powtarzalnymi świadczeniami mogą być różnorodne czynności związane z prowadzeniem praktyki lekarskiej, także z zakresu diagnostyki i leczenia zwierząt, takie jak badania, konsultacje lekarskie, wykonywanie zabiegów i operacji. Ponieważ czynności te mają powtarzalny charakter idealnie wpisują się w definicję świadczeń niepieniężnych.

Jakie korzyści dają powtarzające się świadczenia niepieniężne w klinice weterynaryjnej?

Jeżeli prowadzisz praktykę lekarza weterynarii w formie spółki z o.o. to korzystając ze świadczeń możesz po pierwsze – wynagradzać siebie jako wspólnika wynagrodzeniem, które do kwoty 120.000 zł rocznie opodatkowane jest realnie 9% podatkiem dochodowym. Wynagrodzenie to jednocześnie stanowi koszt uzyskania przychodu dla spółki.

W spółkach objętych tzw. ryczałtem od dochodów spółek jest to także dopuszczalny sposób realizacji przez wspólników usług na rzecz spółek.

Dodatkowo powtarzające się świadczenia niepieniężne nie podlegają składkom ZUS oraz składce zdrowotnej, mimo że ZUS wydaje rozbieżne interpretacje w tym temacie stały się niezwykle popularnym sposobem na uniknięcie horrendalnie wysokich składek zdrowotnych w wielu działalnościach gospodarczych.

Podstawa prawna

  • art. 176 ustawy z dn. z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jednolity z dnia 9 czerwca 2022 r. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467)
  • art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jeśli prowadzisz klinikę weterynaryjną jako spółkę z o.o., wprowadzenie powtarzających się świadczeń niepieniężnych może pomóc w optymalizacji podatków i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jeżeli jednak nie prowadzisz jeszcze działalności w tej formie możesz rozważyć zmianę formy działalności gospodarczej na spółkę z o.o. ze względu na korzyści podatkowe i składkowe wynikające z powtarzających się świadczeń niepieniężnych.

Błażej Sarzalski
radca prawny

Photo by Markus Winkler on Unsplash

***

Zmiany przy wystawianiu paszportów dla zwierząt towarzyszących od 1 grudnia 2022 r.

Dobra Praktyka Wystawiania Paszportów dla Zwierząt Towarzyszących – 11 października 2022 roku Krajowa Rada Lekarsko Weterynaryjna podjęła uchwały, które zmieniają dotychczasowe zasady wystawiania paszportów [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: