Agnieszka Łyp Chmielewska

adwokat

Z zawodu jestem prawnikiem, a z pasji hodowcą, czynnym zawodnikiem agility, miłośnikiem rasy corgi. Kancelarię adwokacką prowadzę w Dąbrowie Górniczej przy ul. Sienkiewicza 14...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 799 030 205

Wybór formy prawnej dla gabinetu weterynaryjnego

Błażej Sarzalski17 lipca 2020Komentarze (0)

Kto jest autorem tego wpisu?

Niniejszy wpis jest wpisem gościnnym. Autorem niniejszego wpisu jest Błażej Sarzalski, radca prawny i bloger prawniczy, znany m.in. z takich blogów jak Rejestracjaspolkizoo.pl.

Błażej zajmuje się zawodowo prawem spółek, poufnością biznesu i ochroną kapitału, a także planowaniem osobistych strategii prawnych dla osób, które chcą świadomie zaplanować swoje życie osobiste i biznesowe pod kątem prawnym.

Wybór formy prawnej dla gabinetu weterynaryjnego

Jaką formę działalności wybrać dla gabinetu weterynaryjnego?

A więc stało się… wiesz już, że czas najwyższy iść na swoje.

Jesteś sam(a), albo masz kogoś, z kim chcesz prowadzić swój gabinet weterynaryjny.

I zastanawiasz się może jak do tego podejść, od czego zacząć?

A może jest tak, że prowadzisz już gabinet, klinikę, ale zastanawiasz się, czy można zrobić coś lepiej, coś usprawnić, zoptymalizować?

Pytanie o wybór formy prawnej dla gabinetu weterynaryjnego jest pytaniem bardzo indywidualnym.

Inne opcje będzie miał ktoś, kto chce otworzyć działalność jednoosobową, inne zaś osoby, które chcą wspólnie prowadzić działalność weterynaryjną.

Nie sposób więc odpowiedzieć na pytanie jaką formę prawną wybrać dla praktyki weterynaryjnej abstrahując od konkretnego przypadku.

To co można jednak zrobić, to opowiedzieć trochę o tym spośród jakich opcji dokonywać wyboru, o różnicach w formach prowadzenia działalności i konsekwencjach prawnych owych różnic.

>>> Czy lekarz weterynarii może stanąć przed sądem karnym za błąd w sztuce?

Pozwólcie, że pominę tu trochę gabinety weterynaryjne prowadzone w ramach niewielkich jednoosobowych działalności gospodarczych, one dobre są w zasadzie jedynie dla małych praktyk weterynaryjnych, takich gdzie nie występują ryzyka związane z niewypłacalnością.

Zwrócimy swoje oczy ku spółkom.

Jaka spółka dla kliniki weterynaryjnej?

Z punktu widzenia lekarza weterynarii wybór jest szeroki, realnie rzecz biorąc możesz prowadzić działalność w następujących formach:

  • spółka jawna
  • spółka partnerska
  • spółka komandytowa
  • spółka z o.o.

Oczywiście pomijam tutaj spółki akcyjne, czy komandytowo-akcyjne, nie są one raczej popularnym wyborem w jakiejkolwiek małej i średniej działalności gospodarczej.

O takich spółkach myśl, gdy chcesz wchodzić na giełdę.

Jeżeli zastanawiasz się nad spółką cywilną to także porzuć ten pomysł. To forma prawna nie przystająca do naszych czasów, prosta do założenia, ale, szczególnie w sytuacjach problemowych, trudna do zamknięcia i rozliczenia.

Zostały więc realnie cztery opcje, którym możemy się przyjrzeć oraz jedna opcja, która tak naprawdę jest hybrydą, powiązaniem dwóch spółek.

Dla ułatwienia podzielimy sobie te spółki na dwie kategorie: spółki osobowe oraz spółkę kapitałową, jaką jest spółka z o.o.

>>> Przeczytaj o tajemnicy zawodowej lekarza weterynarii

Różnice między spółkami osobowymi oraz kapitałowymi

Ta systematyka, o której pisałem wyżej. Czyli podział na spółki osobowe oraz kapitałowe, ma znaczenie nie tylko techniczne, czy ułatwiające opisywanie form prawnych działalności, ale także znaczenie czysto praktyczne dla każdego prowadzącego działalność gospodarczą.

Przykładowo, zasadą jest, że w spółkach osobowych to wspólnicy prowadzą sprawy spółki, reprezentują ją oraz płacą swoje własne składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu owej działalności, w spółce z o.o. sprawy spółki prowadzi zarząd, a z tytułu uczestnictwa w spółce zasadniczo składek się nie odprowadza.

Wybór odpowiedniej formy prawnej ma też znaczenie przy odpowiedzialności za błędy medyczne oraz inne zobowiązania wynikłe z prowadzenia spółki.

Dla ułatwienia postarałem się te najważniejsze różnice ująć w poniższej tabeli zawierającej porównanie spółek.

Formy prowadzenia działalności weterynaryjnej

Jak widać, nie każda forma prowadzenia działalności będzie tak samo optymalna z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Spółka jawna przykładowo, nadawać będzie się dla mniejszych gabinetów, które nie wykonują skomplikowanych zabiegów lub nie zaciągają dużych zobowiązań, np. z tytułu leasingów.

Dla osób, które nie chcą płacić za błędy wspólników najlepsze będą spółka partnerska, komandytowa lub z o.o..

Jeżeli zaś chcecie wyeliminować osobistą odpowiedzialność za zobowiązania to warto rozważyć wykorzystanie spółki z o.o. z profesjonalnym zarządem.

>>> Sprawdź czym cechuje się odpowiedzialność odszkodowawcza: Kilka słów o odpowiedzialności odszkodowawczej lekarza weterynarii przy błędach w sztuce medycznej

Jak uzyskać pomoc w wyborze formy prawnej?

Aby uzyskać pomoc w sprawie wyboru formy prawnej dla Twojej działalności, skontaktuj się z Agnieszką za pomocą działu kontakt.

Zapraszam Cię także do odwiedzenia moich blogów, gdzie dowiesz się więcej na temat spółki z o.o. oraz innych kwestii, które powinny interesować każdego myślącego i dbającego o swój dobrobyt człowieka.

Agnieszka Łyp-Chmielewska
adwokat

Zdjęcie Javier Allegue Barros pochodzi z Unsplash

***

Usługa weterynaryjna na odległość w świetle przepisów prawa oraz stanowiska Krajowej Izby Lekarsko Weterynaryjnej

Po epidemii covid doszło do pewnego rodzaju elektronizacji naszego społeczeństwa i naszego życia. Dzieciaki uczyły się online, my mieliśmy możliwość pracy zdalnej – nawet polskie sądy wyszły na przeciwko oczekiwaniom społecznym i prowadziły rozprawy online.

Epidemia się skończyła jednak cyfryzacja pozostała.

Tutaj akurat dla mojej Kancelarii ogromny plus – na stałe w kodeksie postępowania cywilnego pozostały rozprawy online co znacznie ułatwia nam pracę [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 799 030 205
e-mail: kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Kynologicznego Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria-kynologiczna@adwokatdabrowa.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: